leaderboard
reklama_sl_1

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

reklama_sl_3
reklama_sl_4
reklama_sl_5

Braga

Брага /rus/

Základní informace

Stát: Portugalsko

Region: Norte

Subregion: Cávado

Distrikt: Braga

Rozloha: 183,2 km²

Nadmořská výška: 77–309 m n. m.

Počet obyvatel: 128 200 (2008)

Hustota zalidnění: 700 obyv. na km²

Časové pásmo: UTC+0/UTC Z (Zulu), GMT (Greenwich Mean Time – greenwichský střední čas), WET (Western European Time – západoevropský čas)

Zeměpisné souřadnice: 41° 32' 51" s. š., 8° 25' 2" z. d.

Vzdálenost do Prahy: 2001 km

Oficiální webové stránky: www.cm-braga.pt

Led

Úno

Bře

Dub

Kvě

Čer

Čer

Srp

Zář

Říj

Lis

Pro

Rok

Průměrná teplota vzduchu (°C)

8,7

9,8

11,5

12,6

15,0

18,6

20,9

20,6

19,0

15,3

11,8

10,0

14,5

Průměrná maximální teplota vzduchu (°C)

13,4

14,5

16,9

17,9

20,4

24,6

27,5

27,5

25,4

20,7

16,6

14,3

20,0

Průměrná minimální teplota vzduchu (°C)

4,1

5,1

6,1

7,3

9,7

12,5

14,3

13,7

12,5

9,9

7,0

5,7

9,0

Průměrný úhrn srážek (mm)

192,7

161,0

102,3

122,5

118,5

62,2

24,1

29,8

79,0

166,8

175,4

231,4

1465,7

Braga
Braga - satelitní mapka

Braga patří mezi nejstarší portugalská města a je jedním z nejstarších křesťanských měst na světě. Leží na severozápadě země v prostoru mezi řekami Rio Minho (na severu) a Rio Douro (na jihu), nedaleko řeky Rio Cávado. Nachází se 47 km severně od Porta a od pobřeží Atlantského oceánu je vzdálena přibližně 29,6 km. Blízkost Atlantiku na jedné straně a relativně vysoká nadmořská výška na straně druhé ovlivňují místní klimatické poměry: zima je deštivá a studená, jarní měsíce jsou většinou chladné, léto je slunečné a horké s občasnými dešťovými přeháňkami a pro podzim jsou charakteristické příjemné teploty a postupně rostoucí množství srážek.

Braga je čtvrtým největším městem Portugalska. V samotném městě žije 128 200 obyvatel (2008). Je zároveň střediskem metropolitní oblasti Minho (Grande Área Metropolitana do Minho), jedné z nejrychleji rostoucích městských oblastí v Evropské unii – v současné době zde žije kolem 800 000 lidí.

Historie

Již v mladší době železné keltský kmen Bracariů vybudoval v této oblasti své centrální hradiště. Za počátek existence samotné Bragy je považováno založení města Bracara Augusta v době římské nadvlády, a to ještě před počátkem křesťanského letopočtu (kolem roku 20 př. n. l.). V průběhu 1. a 2. století n. l. se město úspěšně rozvíjelo a ke konci 3. století se stalo hlavním městem nově vzniklé římské provincie Gallaetia. V období rozpadu římské říše a germánské invaze na Pyrenejský poloostrov se celý region dostal pod nadvládu Svébů, kteří Bragu učinili hlavním městem svého království, založeného roku 410. V roce 579 se zde stal arcibiskupem svatý Martin. Roku 585 byla Braga obsazena Vizigóty a v roce 716 ji dobyli Mauři. Časy vizigótské a muslimské nadvlády jsou považovány za období úpadku.

Avenida Central
Avenida Central

Do křesťanských rukou město navrátil roku 1040 Ferdinand I. Veliký. Roku 1070 bylo obnoveno biskupství a v roce 1103 se Braga opět stala sídlem arcibiskupství. V letech 1093–1147 zde sídlil portugalský dvůr, od roku 1140 královský. Ve středověku se město rozvíjelo okolo katedrály a dosahovalo pouze zlomku své velikosti z doby římské nadvlády. V období zámořských objevů a exploatace kolonií Braga nezískala takové bohatství jako jiná portugalská města, např. Lisabon, Porto, Évora a Coimbra. Roku 1505 se arcibiskupem stal Diogo de Sousa, s jehož osobou byl spojen významný rozvoj města v 16. století. Došlo k rozšíření ulic, byla vybudována veřejná prostranství, nemocnice a nové kostely. Ze středověkého města se stalo město renesanční. K dalšímu významnému rozvoji došlo ve století osmnáctém, kdy ve městě a jeho okolí vyrostla řada krásných barokních kostelů a veřejných budov. Roku 1809 byla Braga obsazena napoleonským vojskem, které vedl generál Nicolas Soult. V souvislosti se silnými demografickými a urbanizačními tlaky došlo ve 20. století k výrazné modernizaci městské infrastruktury.

Architektura a pamětihodnosti

Sé de Braga
Sé de Braga

Kompaktní historické jádro s řadou nádherných barokních chrámů se rozkládá na západ od hlavního náměstí Bragy, Praça da República, které tvoří spojnici mezi starou a novou částí města.  Mezi nejvýznamnější místní památky patří:

Sé de Braga: katedrála, jedna z nejdůležitějších staveb celého Portugalska. Její stavba byla zahájena roku 1070 a dokončena v následujícím století. K románskému základu postupně přibyly gotické, manuelské a barokní prvky. V Museu de Arte Sacra (katedrální klenotnice) se nachází bohatá sbírka církevních pokladů, plastik, soch a azulejos. V královské kapli (Capela dos Reis) se nalézají hroby Jindřicha Burgundského a jeho manželky dony Teresy, rodičů prvního portugalského krále Afonsa Henriquese.

Paço Episcopal Bracarense: strohý objekt bývalého arcibiskupského paláce tvoří tři odlišné části: gotické severní křídlo ze 14. a 15. století, pozdně barokní západní křídlo z 18. století a jižní křídlo tvořené budovami z 16. až 18. století. Dnes palác slouží jako městská knihovna a sídlí zde i univerzitní kanceláře a oblastní archiv. S palácem sousedí krásná zahrada Jardim de Santa Bárbara.

Palácio dos Biscainhos: šlechtický palác z konce 16. století, stojící na západním okraji historického jádra. Dnes v něm své exponáty vystavuje Museu dos Biscainhos (domácí i zahraniční nábytek ze 17. až 19. století, římské artefakty a hrnčířské výrobky). Na zadní část objektu navazují krásné terasovité zahrady.

Bom Jesus do Monte: jedno z nejvýznamnějších poutních míst celé země se nachází na zalesněném svahu na východním okraji města (přibližně 5 km od centra). Cílem není jen pozdně barokní kostel s dvojicí věží dokončený v roce 1811, ale hlavně monumentální a unikátní barokní schodiště (Escardia do Bom Jesus), lemované kaplemi, sochami a fontánami. Z vrcholku je krásný pohled na město.

Hospodářské poměry

Bom Jesus do Monte
Bom Jesus do Monte

Hospodářství Bragy zaznamenalo velmi silný rozvoj, a to zejména díky náročným technologickým oborům a službám. Ekonomicky aktivní obyvatelstvo tvoří téměř 52 % populace, z toho 37 % připadá na sekundární sektor a 55 % na terciární sektor. Zastoupen je průmysl elektrotechnický, strojírenský, metalurgický, kožedělný, celulózy, papírenský, bavlnářský a pivovarnický. Díky výraznému rozmachu oboru informačních technologií je Braga považována za portugalské „Silicon Valley“. Důležitou roli hraje i cestovní ruch. V okolí města se rozkládá několik průmyslových zón. Mezi významné místní firmy patří:

Blaupunkt Auto-Rádio Portugal (hlavní evropský výrobce autorádií)

Grupo Casais (velké stavební projekty)

Delphi Grundig (přední světový výrobce automobilových audio a navigačních systémů)

Cachapuz (vybavení cementáren, systém pro správu odpadů a průmyslové váhy)

Grupo Navarra (hliníkové konstrukce a profily)

Primavera Business Software Solutions (software pro správu řídících a obchodních procesů)

MobiComp (řešení pro oblast mobilních komunikací)

EDIGMA.COM (multimediální a internetové aplikace a služby)

Doprava

Paco Episcopal Bracarense
Paço Episcopal Bracarense

Z hlavní železniční tratě se ve stanici Nine odděluje vedlejší trať, která po necelých 15 km končí na nádraží v Braze, na západním okraji města nedaleko historického jádra. Dálnice A11 v západním směru spojuje Bragu s pobřežím Atlantiku a ve směru na jihovýchod s městem Guimarães. Přibližně 3,5 km západně od města prochází dálnice A3, která Bragu spojuje s Portem a severozápadním Španělskem.

Školství a kultura

Významnou roli v dynamickém rozvoji celého regionu má Universidade do Minho, založená v Braze roku 1973. Obory společenskovědní, přírodovědné a technické navštěvuje okolo 16 000 studentů. Ve městě sídlí i regionální centrum Universidade Católica Portuguesa. K dalšímu rozšíření vědeckotechnického potenciálu Bragy došlo v roce 2008, kdy zde byla otevřena Laboratório Internacional Ibérico de Nanotecnologia, hi-tech výzkumná instituce financovaná Portugalskem a Španělskem.

V roce 1915 bylo otevřeno Theatro Circo, jedno z největších a nejkrásnějších divadel celého Portugalska. Pravidelným účastníkem nejvyšší fotbalové soutěže je Sporting Clube de Braga (S.C. Braga), založený roku 1921. Jeho domovským stánkem je Estádio Municipal de Braga s kapacitou 30 154 diváků.

 

© Globinfo – Milan Konšel, Postupice 2011

Domovská stránka

fullbanner
                                 Copyright © 2011, Globinfo - Milan Konšel                                       O Poznáváme Svět                                       Kontakt                                       Reklama