leaderboard
reklama_sl_1

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

reklama_sl_3
reklama_sl_4
reklama_sl_5

Guimarães [gimarajnš]

Základní informace

Stát: Portugalsko

Region: Norte

Subregion: Ave

Distrikt: Braga

Rozloha: 242,85 km²

Nadmořská výška: 144–301 m n. m. (střední nadmořská výška činí 194 m n. m.)

Počet obyvatel: 43 100 (2009)

Časové pásmo: UTC+0/UTC Z (Zulu), GMT (Greenwich Mean Time – greenwichský střední čas), WET (Western European Time – západoevropský čas)

Zeměpisné souřadnice: 41° 26' 35" s. š., 8° 17' 41" z. d.

Vzdálenost do Prahy: 2002 km

Oficiální webové stránky: www.cm-guimaraes.pt

Guimaraes - satelitní mapka
Guimarães - satelitní mapka

Město Guimarães považované za „kolébku portugalského národa“ leží na severozápadě země, 15 km na jihovýchod od Bragy a 42 km severovýchodně od Porta. Od pobřeží Atlantského oceánu ho dělí 39 km. Klima Guimarãese je charakterizováno chladnou zimou a teplými až horkými léty. Průměrná roční teplota činí 14 °C, průměrná teplota v nejchladnějším měsíci je 8 °C (leden) a průměrná teplota nejteplejšího měsíce je 20,2 ºC (červenec). Pro roční chod srážek jsou typická sušší léta a deštivé zimy. Průměrné roční srážky činí 1514,8 mm, měsícem s nejvyššími srážkami je leden (217,1 mm), nejnižší srážky vykazuje červenec (20,9 mm). Jihovýchodně od Guimarãese se do výšky 613 m prudce zvedá Monte da Penha, oblíbené poutní a výletní místo, snadno dosažitelné lanovkou a nabízející krásný výhled do kraje. Guimarãesi byl pro rok 2012 propůjčen titul Evropské hlavní město kultury. V samotném městě žije 43 100 obyvatel (2009), v jeho administrativní oblasti okolo 163 000 obyvatel.

Historie

Historický význam Guimarãese výrazně přesahuje jeho dnešní velikost. Jeho minulost je úzce provázána s dějinami celé země. Původní jméno města bylo „Vimaranes“ a odkazovalo na jednoho z prvních místních vládců. Na počátku druhé poloviny 10. století (údajně kolem roku 960) zde galicijská hraběnka Mumadona Dias nechala postavit klášter, který se stal centrem křesťanské zbožnosti v této oblasti. Na jeho obranu před normanskými a maurskými útoky byla v letech 959–968 vybudována mohutná obranná věž, která se stala zárodkem budoucího královského hradu.

Castelo de Guimaraes
Castelo de Guimarães

Roku 1095 Alfons VI., král kastilský a leónský předal vládu v hrabství portugalském (condado portucalense) Jindřichovi (Henriquemu) Burgundskému, který si za jedno ze svých sídel zvolil Guimarães (vedle Bragy a Coimbry). Kolem původní obranné věže dal vybudovat impozantní hradby s dalšími věžemi. Na hradě, který tímto vznikl, se roku 1111 narodil jediný Jindřichův syn Afonso Henriques, pozdější první portugalský král. Ještě před svou smrtí v roce 1114 dokázal hrabě Jindřich pro obyvatele města získat speciální královská privilegia. Ve 12. století byla v místním klášteře ustavena kapitula. Význam a prestiž kláštera postupně rostly v souvislosti s podporou a dary poskytovanými králi a šlechtou. Během staletí se v Guimarãesi rozvinula řada řemesel, např. výroba příborů, předení lnu a tkaní lněných pláten, zpracování kůží a stříbrotepectví. Město se rovněž stalo důležitým poutním místem. Klášter a královský hrad byly využity jako klíčové body při výstavbě opevnění, uvnitř hradeb kolem nich vzniklo mnoho ulic a budov. S příchodem dominikánských a františkánských mnichů, kteří se usídlili vně městských hradeb, došlo k dalšímu rozvoji města. Roku 1853 královna Maria II. povýšila Guimarães na město a krátce poté došlo k rozebrání části cimbuří. Jiné úseky starobylých hradeb je však možné navštívit i dnes.

Architektura a pamětihodnosti

Historické jádro
Historické jádro

Historické jádro města je charakterizováno bludištěm úzkých středověkých uliček, z nichž nejznámější Rua de Santa Maria, lemovaná starými městskými domy a dlážděná „kočičími hlavami“, spojuje hlavní náměstí Largo da Oliveira a hrad. Roku 2001 bylo historické centrum jako mimořádně zachovalý příklad vývoje portugalské architektury od 15. do 19. století zařazeno na seznam kulturních památek UNESCO. Na západ a jihozápad od něj se nalézá nová zástavba. Obchodním střediskem Guimarãese je Largo do Toural. Mezi významné památky města patří:

Castelo de Guimarães: jeden z nejzajímavějších a nejdochovanějších románských hradů v Portugalsku se nachází na kopci Colina Sagrada. Mohutná čtvercová hradní věž je obklopena dalšími osmi menšími věžemi s cimbuřím. Z hlavní věže je krásný pohled na město.

Paço dos Duques de Bragança: palác ve stylu francouzské gotiky nechal postavit v první polovině 15. století dom Afonso, první vévoda z Bragançy. Po přestěhování rodu Bragança do Vily Viçosa v Alenteju na počátku šestnáctého století byl palác opuštěn a postupně zpustl. Ve třicátých letech 20. století byl rekonstruován a stal se oficiální rezidencí diktátora Salazara. Pro palác je typický značný počet štíhlých vysokých komínů. Dnes se v něm nalézá malé muzeum, mezi jehož exponáty lze spatřit řadu vlámských obrazů a tapiserií, perské koberce, zbraně, brnění a přepychový nábytek. Kousek před vstupem do paláce stojí socha Afonsa Henriquese od Soarese dos Reise, jednoho z nejznámějších portugalských sochařů 19. století.

Igreja da Oliveira
Igreja da Oliveira a Padrão do Salado

Igreja Nossa Senhora da Oliveira: kostel při bývalém klášteře hraběnky Mumadony založil Afonso Henriques. Do současné podoby byl přestavěn za vlády Jana I. ve 14. století. Manuelská věž kostela pochází z roku 1515. Na krásném náměstí Largo da Oliveira se hned proti kostelu nachází zvláštní goticko-manuelský monument Padrão do Salado ze 14. století, klenba s kamenným křížem připomínající vítězství portugalských a kastilských vojsk nad marockým sultánem v roce 1340.

Igreja de São Francisco: kostel sv. Františka z Assisi byl vybudován roku 1400 v gotickém slohu, o čtyři století později byl zrekonstruován. Pyšní se zejména renesančním ambitem a nádhernými obkladovými dlaždicemi azulejos z 18. století, na nichž jsou znázorněny výjevy ze života sv. Antonína.

Igreja de São Miguel do Castelo: malý románský kostel z 12. století se nalézá mezi hradem a palácem. Údajně zde byl pokřtěn budoucí král Afonso Henriques. Pod podlahou jsou uloženy ostatky řady králových rytířů.

Hospodářské poměry

Pacos dos Duques de Braganca
Paço dos Duques de Bragança

Guimarães patří mezi průmyslově nejrozvinutější oblasti v Portugalsku. Hlavním hospodářským odvětvím je textilní průmysl – 70 % místních firem podniká v tomto oboru. Zastoupena je i metalurgie a výroba příborů. Od 19. století je provozováno zpracování kůží a obchod s koženými výrobky. V posledním období výrazně vzrostl význam sektoru služeb, zejména obchodního a podnikatelského poradenství, bankovnictví a služeb spojených s cestovním ruchem. V Caldas das Taipas, asi 8 km severozápadně od Guimarãese, byla roku 2004 založena vědecko-technologická instituce Avepark. Mezi důležité místní firmy náleží:

Gabelex – Indústria de Tectos Metálicos (kovové stropy a profily)

Cristêxtil – Confecção (oděvy pro volný čas a sportovní a dětské oblečení)

Celestex (prachové prošívané přikrývky, polštáře, přehozy přes lůžko, prostěradla a závěsy)

Petrotec Group (čerpadla pohonných hmot, zařízení autoopraven a servisních stanic a mycí linky)

Kromberg & Schubert Portugal (elektrická a elektronická zařízení, elektrické kabely a vedení)

Doprava

Guimarães disponuje kvalitním napojením na portugalskou dálniční síť. Dálnice A11 ho spojuje s Bragou, po dálnicích A7 a A3 se lze za 30 minut dostat do Porta. V Guimarãesi končí jedna z tratí portugalské železniční sítě, nádraží se nachází na jižním okraji města. Nejbližším mezinárodním letištěm je Francisco Sá Carneiro situované nedaleko Porta.

Školství a kultura

Monte da Penha
Monte da Penha

Univerzitní areál Campus de Azurém, jednu z částí Universidade do Minho, navštěvují studenti architektury, techniky a informatiky. V prostorách kostela Nossa Senhora da Oliveira sídlí Museu de Alberto Sampaio s vynikající sbírkou sakrálního umění, azulejos a keramiky. Řada archeologických, etnologických a numizmatických exponátů je k vidění v klášteře São Domingos, kde sídlí Museu Arqueológico Martins Sarmento. V Guimarãesi existuje silná tradice uměleckých řemesel a rukodělné výroby. Od roku 1452 se zde během prvního víkendu v srpnu koná slavnost Festas Gualterianas s trhy, lidovými tanci a průvody. Hlavním sportovním klubem ve městě je Vitória Sport Clube (též zvaný Vitória de Guimarães). Jeho fotbalové mužstvo se účastní nejvyšší portugalské fotbalové soutěže a své domácí zápasy hraje na Estádio D. Afonso Henriques s kapacitou více než 30 000 míst.

 

© Globinfo – Milan Konšel, Postupice 2011

Domovská stránka

fullbanner
                                 Copyright © 2011, Globinfo - Milan Konšel                                       O Poznáváme Svět                                       Kontakt                                       Reklama